3000pcs/hr Automatic Silk Screen Printing Machine 250x150mm Metal Screen Printing Equipment
Product Details:
| Place of Origin: | Dongguan China |
| Brand Name: | SENNY |
| Certification: | CE SGS |
| Model Number: | SR1238 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1PC |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | PLYWOOD PACKAGE |
| Delivery Time: | ONE MONTH |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 10PCS /YEAR |
|
Detail Information |
Product Description
Jars, Caps, Tube 3 Colors Auto Screen Printing Machine Multicolor Silk Printer Suitable For Plastic, Glass, Metal
1. SR1238 Servo-drive screen printing machine for plastic round,elliptical and polygon containers
2. 360 degree screen printing and hot stamping.@All servo-drive for screen printing and hot stamping.
3. Mchanical registration,color mark registration and visual registration function
4. Electronic UV system and non-polar dimming function(LED-UV curing system is a option)
5. With touch panel,it is easy to realize the man-to-machine dialogue,and it also has complete warning system.
Technical specification:
| Model | SR1238 |
| Product diameter | Φ20 - Φ80mm |
| Product heigth | 20 - 200mm |
| Max. printing area | L250XW150mm |
| Max. screen frame size | L450XW250mm |
| Max. printing speed | Up to 3000pcs/hr |
![]()
![]()



