1200pcs/Hr Automatic Silk Screen Printing Machine 380V For Glass Bottles
Product Details:
| Place of Origin: | Dongguan China |
| Brand Name: | SENNY |
| Certification: | CE SGS |
| Model Number: | SRS1669-DR5C |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1PC |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | PLYWOOD PACKAGE |
| Delivery Time: | ONE MONTH |
| Payment Terms: | T/T and LC |
| Supply Ability: | 10PCS/Month |
|
Detail Information |
Product Description
Multicolor Automatic Silk Screen Printer Plstic And Glass Round Bottle Screen Printing Machine
Features:
operation and adjustment
Technical Specifications
| Model | SRS1249-DR5C |
| Printing stations | 5 (screen printing colors) |
| Printing speed | Up to 45pcs/min |
| Max. printing area | L250mm X W160mm |
| Product height | 250mm |
| Air presser | 6-7 bar |
| Power | 380V 50/60HZ |
![]()
Application:
The machine is multifunctional rotary multicolor screen printing machine, can be configurated with hot foil stamping device. It is mainly used to print the patterns and words on round shapes bottles, jars and caps. Featuring with easy operation, accuracy positioning, highly automation and fast in printing.
Printing samples
![]()



