6 Station 25pcs/Min Multicolor Screen Printing Machine ISO For Cap
Product Details:
| Place of Origin: | Dongguan China |
| Brand Name: | SENNY |
| Certification: | CE SGS |
| Model Number: | SRS1669-D6C |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1PC |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | PLYWOOD PACKAGE |
| Delivery Time: | ONE MONTH |
| Payment Terms: | T/T and LC |
| Supply Ability: | 10PCS/Month |
|
Detail Information |
Product Description
CE ISO Multicolor Screen Printing Machine Servo Drive For Complicated Shape Of Bottles, Caps, Jars
Application:
This machine is multifunctional rotary multicolor screen printing machine. It is mainly used to print the patterns and words on the irregular bottles, caps and jars. For exemple, plastic bottle cap, conical flask, cream jars and so on.
Featuring with easy operation, accuracy positioning, highly automation and fast in printing.
![]()
Features:
Servo-driven machine. No gear required.
Max 6 colors printing.
Tolerance control: within 0.2mm
Max speed: 45 pcs per min.
Technical Specifications
| Model | SRS829-D | SRS1033-D | SRS1249-D | SRS1669-D | SRS829-DR | SRS1039-DR | SRS1249-DR | SRS1669-DR |
| Printing stations | 2 | 3 | 4 | 6 | 2 | 3 | 4 | 6 |
| Product diameter | Irregular shapes 20-100mm | cylindrical 20-100mm |
| Printing speed | Up to 45pcs/min |
| Max. printing area | L250mm X W160mm |
| Product height | 250mm |
| Air presser | 6-7 bar |
| Power | 380V 50/60HZ |
Mechanical Arm:
![]()
Flame treating:![]()



