60x100mm Industrial Silk Screen Printing Machine
Product Details:
| Place of Origin: | DONGGUAN CHINA |
| Brand Name: | SENNY |
| Certification: | CE SGS |
| Model Number: | SR1522 |
Payment & Shipping Terms:
| Minimum Order Quantity: | 1PC |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | PLYWOOD PACKAGE |
| Delivery Time: | ONE MONTH |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 10PCS /YEAR |
|
Detail Information |
Product Description
1. SR1522 2-color automatic screen printing machine for plastic pen-holder and needle tubing,having auto-feeding function,electrostatic dust removal function,flame treatment function, 2-color printing with double- printing head,the frame board floats off the net,UV curing function.
2. With touch panel,it is easy to realize the man-to-machine dialogue,and it also has complete warning system
3. Suitable for plastic, glass, metal materials
Technical specification:
| Model | SR1522 |
| Product diameter | Φ10 - Φ30mm |
| Product heigth | 20 - 120mm |
| Max. printing area | L60XW100mm |
| Max. screen frame size | L400XW300mm |
| Max. printing speed | Up to 3000pcs/hr |
![]()
![]()
![]()




